Hız: Km/s Değil, Teknik ve Verimlilik Kombinasyonu

Hız sportif yetkinlik olarak ele alındığında, teknik ve verimliliğin kombinasyonudur.

(ayrıca bkz. Antrenman Programı Hazırlık Evresi, Dayanıklılık)

Terimin kendisi biraz yanıltıcı olduğu için aklınıza direkt olarak koşarken, yüzerken veya bisiklete binerken hesapladığınız temponuz veya bir mesafeyi geçiş süreniz gelmiş olabilir. Ancak biz bu noktada hazırlık evresi kapsamında ele aldığımızda hızı, tekniğin verimli ve doğru uygulandığı tekrar sıklığı olarak ifade edeceğiz.

Bu yüzmede hidrodinamik durum veya yüksek tempo, bisiklette yüksek kadans ve koşuda adım sayısı olarak karşınıza çıkabilir.

Burada hızı daha iyi ifade etmek için ekonomi kelimesini kullanalım (ör. koşu ekonomisi). Belirli bir hız ile uygulanan harekette harcanan enerji miktarını hesaplarken işimize yarayabilir. Örnek olarak koşu ekonomisi geliştikçe, aynı hızda devam ettirilen yükün, daha düşük bir metabolik harcama ile yapılması sağlanır.

İyi bir kuvvet kapasitesine sahip oldukça, 5 ila 30 saniye arasındaki kısa intervallerde maksimum performans gelişir.

Bunun uzun mesafe yarışlarda etkili olmadığını düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz.

Birçok uzun mesafe sporcusu -özellikle elit seviyede, kısa süreli intervalleri uygulayarak hızlanır. Çünkü kazanılan bu kuvvetin efektif bir şekilde daha hızlı uygulanabilen tekniki beceriye dönüşmesi gerek. Sonra da bu nöral ve kassal yetkinlik, uzun mesafedeki ortalama hız, tempo veya watt değerlerini olumlu etkiler.

Hız Kms Değil, Teknik ve Verimlilik Kombinasyonu
Engel Koşusu, Kadınlar, Atletizm Şampiyonası, 1940 (kaynak: Avusturya Ulusal Kütüphanesi)

Bu noktada aerobik antrenmanların sayısı önemli. Kuvvet ve hıza oranla fazla baskın olmamalı.

Çünkü aerobik antrenmanlara ayrılan zamanın fazlalığı, vücudunuz için hazırlık döneminde de gerekli olan kuvvet, hız ve tekniğinizi geliştirmek için harcamanız gereken zamanı azaltacaktır.

Hız için diğer önemli kriter kadans. Çünkü belirli bir kadans seviyesini yakalayamıyorsanız daha fazla kuvvet uygulamak zorunda kalırsınız. Ki uyguladığınız kuvvetler, kaslarınızdaki hızlı kasılan kas liflerini aktif tutar. Eğer uzun mesafe yarışlarında hedefleriniz varsa (triatlon, uzun mesafe koşu vs.) verimliliğinizi azaltabilir.

Yapmanız gereken basit bir şekilde hazırlık fazında, yarışta planladığınız kadans veya tempolarda devam edebilmek. Yüksek yoğunluklu antrenmanlarda uygulasanız bile bu verimliliği artırmanın en kolay yoludur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir