Bisiklet Sporunda MaxVO2 Değerimi Nasıl Kullanabilirim?

Bisiklet sporunda maxVO2 değeri, fonksiyonel eşik değeri ile birlikte kullanılan en önemli fizyolojik parametrelerden biridir. Bu noktada maxVO2 değerinin pozitif eğimde yapılması planlanan bir antrenmanda nasıl kullanılabileceğini basit bir örnekle açıklayalım.

Fonksiyonel eşik değerinin ne olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse sporcunun 1 saat boyunca devam ettirdiği performansın watt cinsinden ortalamasını ifade eder. Bu hesaplama elit seviyede yarışan bisikletçiler için watt değerinin kg cinsinden vücut ağırlığına bölümü ile de kullanılabilir. Daha detaylı bilgi almak isteyenler Bisiklet Sporunda Temel Değişkenler: Güçten Fonksiyonel Eşiğe yazısını inceleyebilir.

Sporda insan vücudunun dayanıklılık sınırlarını ne kadar zorlayabileceğine koşu ve kürek sporuyla birlikte en iyi örneklerden biridir bisiklet. Birçok fizyolojik parametre de bu sporların insan vücudunun sınırlarını nasıl zorladığını gösteriyor.

Elit seviyedeki sporcular antrenmanları etkileyen daha fazla mekanizmayı bilmek veya hesaplamak ister ki antrenman planları ve performans gelişiminde kullanılabilsin.

Antrenmanlarınızın verimliliğini artırmak için hesaplamalar yapmaya başladıysanız performansınızın kritik noktalarında dolaştığınızı söyleyebiliriz. MaxVO2 değerinden kalp atım hızına, mesafe hesaplamalarından eğimlere birçok parametre ve değer sizin için önem teşkil eder.

Fikir sahibi olmak için bir eğimli yol antrenmanında maksimum oksijen tüketiminin (MaxVO2) kullanımı ile başlayalım.

Bisiklet Sporunda MaxVO2 Değerimi Nasıl Kullanabilirim - Bisiklet - Dağa Tırmanış - Örnek Fotoğraf
Pozitif eğimde antrenman yapan bisiklet sporcuları

Nasıl hesaplanır?

İnternette, maxVO2 değerini kullanarak mesafe-süre hesaplamaları yapan birçok sayfa mevcut (bkz. calculator vo2 max for cycling). Biz de bu hesaplamaların doğruluğunu ve eksik kaldıkları noktaları daha sonra tartışacağız ve maxVO2 değerleriniz ile performansınız arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.

Şimdi örnek bir hesap ile başlayalım.

Bisikletinizle pozitif eğimde yol aldığınızı, yani yokuş tırmandığınızı varsayın. MaxVO2’nizi de kullanarak hesaplama yapmak istediğimizde bir saatte ne kadar irtifa kazandığınızı bilmeniz gerek.

Buna Vv diyelim. Yani Vv = 1 saatte kazandığınız irtifa düzeyi.

Şimdi MaxVO2 değerinizi bildiğinizi ve bu değerinizin 55.4 ml/kg/dk olduğunu düşünelim.

0.03 katsayımızla birlikte, Vv = 0.03 x MaxVO2

Yani sizin için;

Vv = 0.03 x 55.4 = 1.66 km/s (dikey tırmanış hızınız)

1 saatlik antrenman için yapılan bu hesabı siz daha kısa antrenmanlarınız için ortalama değerler alarak kullanabilir ve basit bir şekilde bisiklet sporunda maxVO2 değerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgilenenler Bisiklet Antrenmanları – İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri ve Max VO2 Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? yazılarına da göz atabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir