Ana sayfa Forumlar Sporda Madde Kullanımı Eritropoietin “EPO” nedir?

 • Bu konu boş.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #775 Yanıtla
  HATS
  Ziyaretçi

  Eritropoietin “EPO” nedir? Ne işe yarar? Kullanmalı mıyım?

  #776 Yanıtla
  anonymous
  Ziyaretçi

  Böbrekler kanın kırmızı kan hücresi düzeyini denetler. REPOS (renal EPO producing oxygen cell) hücreleri bunu yapar. Eğer kandaki oksijen düşükse bu hücreler “erythropoietin” EPO hormonunu salgılarlar. EPO hormonu salgılanması ile dolaşıma katılır ve kırmızı kemik iliğine ulaşır. Buradaki kök hücreler kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlar. Bu şekilde EPO dokuya yeterli oksijenin taşınması için gerekli süreçte yer alır.

  #777 Yanıtla
  anonymous
  Ziyaretçi

  Etik olmayan, zararlı, EPO-kan doping yöntemleri ile oksijen taşıma kapasitesini etkili bir şekilde artıran daha güvenli beslenme arasında belirgin farklar var. Öncelikle sporcunun sağlığından ödün vermeden EPO’nun etkilerine benzer şekilde oksijen taşıma kapasitesi beslenme ile daha sağlıklı bir şekilde bir seviyeye kadar artırılabilir.
  %48’e varan EPO seviyeleri, erkeklerde egzersiz performansını güvenli bir şekilde artırır. Ancak bu seviyenin ötesinde, sağlıktan ödün verme riski artar. Oksijen taşıma kapasitesini artırmak için vitaminler, mineraller, proteinler ile ilgili aşağıdaki beslenme önerileri incelenebilir.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
Yanıtla: Eritropoietin “EPO” nedir?
Bilgileriniz: